نصب آسانسور

امروزه وجود آسانسور در یک ساختمان مسکونی و آپارتمان یک امر طبیعی محسوب می‌شود ولیکن باورنکردنی است بااینکه قرنها است که آسانسور اختراع شده است وحداقل 50سال است که در ایران از آن استفاده میشود باکمال تاسف بسیاری از ساختمانها از نصب آسانسور بی بهره هستند وپیمانکاران برای نصب آسانسور قصور کرده اند ولی یک لایحه آمده است که باید ساختمانی که جدید است در آن نصب آسانسور انجام شود.

نبود آسانسور باعث میشود معلولین، زنان باردار، سالمندان وبیماران نتوانند در مواقع اضطراری زندگی شان از خدمات استفاده کرده ودر آپارتمان حبس میشوند.
به بررسی یک سری از آسانسور ها برای بهینه ترکردن نصب آسانسور میپردازیم:

نصب آسانسور های هیدرولیک

برای آسانسور های کم ارتفاع با ظرفیت بالا (خودروبر ؛بالابر؛واسانسورهای پانوراما (شیشه ای) در ساختمان های تا 5طبقه (ودر برخی موارد تا 7طبقه متراژ وطبقه کم به ترافیک بسیار کم) سیستم هیدرولیک بهترین انتخاب است. امکان جابه جایی بارهای سنگین به همراه برخی مزیت هایی که در ذیل به آنها اشاره شده است در بسیاری از موارد استفاده از آسانسور های هیدرولیک را توجیه پذیر وحتی ضروری می کند؛ هرچند که سرعت و ارتفاع در آسانسور های هیدرولیک محدود است (بطوری که 75متر برثانیه وارتفاع 5طبقه با طول مسیر حرکت5/12متر) البته باید به مزایای آسانسور هیدرولیک اشاره کردکه:
1-برخورداری ازضریب ایمنی بالا به دلیل عدم وجوداحتمال سقوط آسانسور
2-درآسانسورهای هیدرولیک علاوه بر اینکه موتور خانه در بالای چاه قرار نمی گیرد چاه آسانسور نیز میتواند بدون سقف باشد که در طراحی معماری قابل توجه است.
3-آسانسورهای هیدرولیک حدودا 12درصد کمتر از آسانسور های کششی فضا اشغال می‌کنند.
4-در حال حاضر بسیاری از معماران در طراحی ساختمان های کمتر از 5طبقه وبسیار لوکس مانند هتل ها مراکز تجاری ساختمان های مسکونی دوبلکس ،تریبلکس و… از آسانسور های پانوراما (شیشه ای)استفاده مینمایند که انتظار دارند علاوه بر نقش های کاربردی آسانسور در ساختمان، از نظر زیبایی نیز در معماری کلی نقشی ایفا نماید. با توجه به اینکه آسانسور های هیدرولیک فاقد وزنه تعادل میباشند (وزنه تعادل در آسانسور های کششی یک وجه چاه را به خود اختصاص می‌دهد. )علاوه بر در ورودی که میتواندشیشه ای باشد.کابین در سه وجه دیگر نیز قابلیت اجرای شیشه را دارا است.

طولانی ترین مرحله در زمینه نصب آسانسور مرحله راه اندازی می باشد که شامل نصب درب داخل کابین ،نصب تابلو فرمان ،سیم کشی ،نصب شاسی های احضار در طبقات ،نصب شاسی های داخل کابین ودیگر قطعات ریز ودرشت مربوطه است که برای نصب این لوازم نیاز به حوصله، تجربه، سلیقه و علم راه اندازی است تایک نصاب بتواند آسانسور را به بهترین نحو مطابق استاندارد های اداره استاندارد نصب وراه اندازی کند.

نصب و راه اندازی انواع آسانسور

هرکدام از انواع آسانسور ها اعم از کششی، هیدرولیک گیرلس، روملس و… نیازمند روش علمی خاصی است که فقط یک راه انداز مجرب و با تجربه میتواند از عهده هرکدام ازاین مراحل برآید و نصب آسانسور را انجام دهد.
در این مرحله تخصص داشتن کمک میکند آسانسور به گونه ای راه اندازی شود که مسافر در داخل کابین با خیال راحت و آسوده خاطر وبدون احساس کوچکترین ناامنی از آسانسور استفاده کند.

آهن کشی آسانسور 

در مبحث آموزش آسانسور به ارائه اطلاعاتی چند درباره آهن کشی ولزوم آن در نصب آسانسور میپردازیم.
تمامی سازه های آسانسور ومتعلقات آن نیازمند یک سازه فلزی مستحکم و مقاوم است که بار کل آسانسور رادر دو حالت استاتیک (ایستا) وداینامیک (پویا) حفظ نماید. در آموزش نصب آسانسور به این نکته پرداخته میشود که در ساخمانها دو حالت برای تامین سازه فلزی آسانسور وجود دارد :

1-آهن کشی معمولی 2-دیوار برشی وپیچ های رول بلت.

در ایران اکثرا از نوع اول یا آهن کشی معمولی جهت شاسی کششی فلزی آسانسور استفاده میشود.اما در اروپا غالبا ازسیستم رول بلت استفاده میگردد.
حال سوال این است که اگر آهن کشی انتخاب شده باشد چگونه انجام خواهد شد؟ آهن کشی چیست؟
آهن کشی تشکیل شده از چهار ستون و تعدادی کلاف (حلقه)که این چهارستون رادرفواصل مختلف به یکدیگر وصل میکند .معمولا محاسبات فواصل توسط نرم افزار Lift DeDesigner انجام میشود. اما محاسبه نوع آهن آلات مصرفی توسط مهندسین عمران مجرب صورت می پذیرد.
ذکر این نکته ضروری است :عموما برای تعداد توقف پایین از کلیشه ها استفاده میشود در واقع قبلا محاسبات انجام شده و چون اکثر ساختمان ها دارای تعداد توقف پایین هستند از آنان استفاده میشود.
معمولا برای تعداد توقف پایین از زیر پانزده توقف برای ستونها از نبشی استفاده میشود و برای کلاف ها از ناودانی ؛اندازه نبشی به محاسبات وابسته است، چراکه نبشی های در چهار گوشه لیقوان ستون بیشترین فضا را برای سازه آسانسور تامین می‌کند.
بعنوان مثال در یک آسانسور 5توقف 6نفره فواصل کلاف حدودا یک متر ونیم خواهد بود.