اولین آسانسور مسافربر

برخی از اختراعات همچون آسانسور , سبک زندگی افراد را تغییر داده اند . توانایی حرکت سریع جمعی از مردم در صدها متر بالاتر از سطح زمین باعث تغییر زندگی , کار و … شده است . ما بدون آسانسورها قادر نخواهیم بود در آسمان خراشها کار و یا زندگی کنیم .زندگی امروزه همه ما وابسته به این وسیله است و این حقیقت انکار ناپذیر است .
با این حال , اخیرا دانیل لوینسون ویلک , به عنوان مورخ آسانسور , بیان کرده است : ” فقدان دانشمندان علاقه مند به فرهنگ آسانسور واقعیت جالبی نیست .”اولین آسانسور مسافربرچند مورد جالب در مورد آسانسور :
1. اولین آسانسورهای مدرن در لابی هتل لوکساری بود . جمله ی ” اولین آسانسور مسافربر ” در هتلی به نام نیویورک سیتی در سال 1857 نصب شد . در آخر در دهه 1870 تکنولوژی به ساختمان های اداری و مسکونی راه یافت که باعث رشد و پیشرفت تجارت شد.
2. در حال حاضر 900.000 آسانسور در آمریکا نصب شده است , تقریبا همین تعداد آسانسور جدید – 914,000 – در سال 2012 در کل دنیا به فروش رسید . (لازم به ذکر است % 58 درصد از این آسانسورهای جدید برای چین بود . )
3. آسانسورهای اخیر شامل ” اتاق های متحرک ” هستند . از ویژگی های آنها , لوسترها و مبلمان لوکس و کف فرش شده است .
مسافران در آرامش مینشینند تا به طبقات دیگر برسند .

4.بدون آسانسورها , دیگر پنت هاوسی وجود نخواهد داشت . قبل ازوجود آسانسورها , طبقه های بالای ساختمان ها معمولا به خدمه یا مستاجرانی که توانایی پرداخت اجاره های بالا را نداشتند تخصیص پیدا میکرد , کسانی که سختی استفاده از پلکان طبقات را پذیرفته بودند , در حالی که مردمی با توانایی مالی بالاتر در طبقات پایینتر به راحتی زندگی می کردند. با آمدن آسانسور مردم به طبقات بالاتر رو آوردند و توجه ثروتمندان به چشم انداز طبقات بالاتر جلب شد که باعث انتخاب پنت هاوس ها شد .
5.آسانسورهای جدیدی دارای سیستم های نمایشگر مقصد می باشند که به مردم , زمان ورود به طبقه مورد نظرشان را نشان میدهد .

ادامه مطالب

سرویس آسانسور |سرویس و نگهداری آسانسور |سرویس آسانسور در تهران

سرویس آسانسور

سرویس آسانسور عبارتست از بازبینی کلی قطعات نصب شده و نظارت مستمر برعملکرد کلی سیستم پس از نصب آسانسور، بطور کلی هیچ سیستم یا مکانیزمی وجود ندارد که نیازمند سرویس ونگهداری و بازبینی دوره ای نباشد به ویژه سیستمهایی که ایمنی آنها نقش اساسی در عملکرد کلی سیستم ایفا مینماید وخرابی آنها باعث خطرات احتمالی جانی میگردد.

از این رو اهمیت سرویس ونگهداری آسانسور کمتر از اهمیت نصب آسانسور نبوده ویک آسانسور صرف نظر از نوع آن و شرکت سازنده آن می‌بایست بطور منظم وحداقل ماهانه یک بار توسط شخص یا اشخاص متخصص تحت بازرسی منظم قرار گیرد.

سرویس آسانسور

عملیات کلی سرویس آسانسور که باید هر ماه انجام شود:

1-بازدید روغن گیر بکس
2-بازدید روغن موتور
3-بازدید لنت موتور
4-بازدید کنتاکت های سیستم ترمز
5-بازدید کنتاکت گاور نر
6-بازدید سیم بکسل گاور نر
7-بازدید سیستم اوور لد
8-بازدید و کنترل سیستم بکسل ها(نداشتن زدگی ،داشتن روغن مغزی کنفی، تنظیم کشش بکسل ها)
9-کنترل سفت بودن کلیه بولت ها و پیچ و مهره های اتصالات
10-کنترل تمامی اجزای متحرک در موتور خانه
11-اطمینان از وجود قلاب و پلاک تناژ آن در بالای چاه آسانسور
12-دقت به دمای موتور خانه نسبت به فصل
13- تست فن موتور خانه
14-مناسب بودن روشنایی موتور خانه
15-تمیز کاری قطعاتی که روغنی شده و گرد گیری کلیه تجهیزات
16-نظافت کامل موتور خانه
17-اطمینان از وجود دستور العمل زمان قطع برق دستورات مربوطه به انتقال کابین به نزدیک ترین طبقه در موتور خانه
18-اطمینان از وجود برچسب شماره قطعات اصلی جهت شناسایی (موتور گیربکس؛ تابلو کنترل؛در موتور خانه های دوبله)

داخل کابین:
1-باز و بسته شدن درب کابین بصورت روان
2- تمیز بودن شیارهای ریل درب کابین
3-توقف هم سطح کابین در تمامی طبقات
4-محکم بودن بست های دستگیره داخل کابین
5-مناسب بودن اتصال آیینه به دیوار کابین (بدون لقی ب) و اطمینان از الصاق برچسب مخصوص پشت آیینه که در صورت شکستن از پرتاب قطعات خرد آن جلوگیری شود.
6-اتصال کامل شستی داخل کابین در محل مربوطه
7-عملکرد مناسب کلید توقف اضطراری
8-عملکرد مناسب کلید باز نگهداشتن درب کابین
9-عملکرد مناسب کلیدبستن درب کابین
10-عملکردصحیح کلید زنگ اخبار
11-اطمینان از سالم بودن چراغ اضطراری
12-موجود بودن پلاک ظرفیت مشخصات آسانسور
13- سالم بودن کفپوش کف کابین
14-نظافت داخل کابین
15- محکم بودن سقف کاذب وبی صدابودن آن
این مراحل باید با دقت و وسواس انجام گیرد و بدست هرکسی سپرده نشود.

چک لیست سرویس و نگهداری آسانسور

در هر بازرسی ماهانه و ادواری آسانسور براساس یک چک لیست بازرسی شده وضعیت موارد موجود در چک لیست به مدیر ساختمان ارایه میگردد و تعمیرات براساس سوابق چک لیست آسانسور صورت می‌گیرد.

آسانسور وسیله ای مکانیزه میباشد که در یک چهار چوب به نام چاهک حرکت میکند وظیفه آن جابه جایی افراد به صورت عمودی میباشد.
آسانسور به دلیل ارتباط مستقیمی که با جان کاربران دارد باید ایمن، قابل اعتماد و دارای کار آیی باشد وتمامی این موارد شامل کارهایی است که باید درسه مرحله اجرا و بررسی شود:
1-مرحله قبل از ساخت ویا مرحله طراحی وساخت سازه های ساختمانی
2-مرحله طراحی و مونتاژ مکانیکی آسانسور
3-مرحله پشتیبانی وسرویس آسانسور

ادامه مطالب

نصب آسانسور | نصب و راه اندازی انواع آسانسور | آهن کشی آسانسور 

نصب آسانسور

امروزه وجود آسانسور در یک ساختمان مسکونی و آپارتمان یک امر طبیعی محسوب می‌شود ولیکن باورنکردنی است بااینکه قرنها است که آسانسور اختراع شده است وحداقل 50سال است که در ایران از آن استفاده میشود باکمال تاسف بسیاری از ساختمانها از نصب آسانسور بی بهره هستند وپیمانکاران برای نصب آسانسور قصور کرده اند ولی یک لایحه آمده است که باید ساختمانی که جدید است در آن نصب آسانسور انجام شود.

نبود آسانسور باعث میشود معلولین، زنان باردار، سالمندان وبیماران نتوانند در مواقع اضطراری زندگی شان از خدمات استفاده کرده ودر آپارتمان حبس میشوند.
به بررسی یک سری از آسانسور ها برای بهینه ترکردن نصب آسانسور میپردازیم:

نصب آسانسور های هیدرولیک

برای آسانسور های کم ارتفاع با ظرفیت بالا (خودروبر ؛بالابر؛واسانسورهای پانوراما (شیشه ای) در ساختمان های تا 5طبقه (ودر برخی موارد تا 7طبقه متراژ وطبقه کم به ترافیک بسیار کم) سیستم هیدرولیک بهترین انتخاب است. امکان جابه جایی بارهای سنگین به همراه برخی مزیت هایی که در ذیل به آنها اشاره شده است در بسیاری از موارد استفاده از آسانسور های هیدرولیک را توجیه پذیر وحتی ضروری می کند؛ هرچند که سرعت و ارتفاع در آسانسور های هیدرولیک محدود است (بطوری که 75متر برثانیه وارتفاع 5طبقه با طول مسیر حرکت5/12متر) البته باید به مزایای آسانسور هیدرولیک اشاره کردکه:
1-برخورداری ازضریب ایمنی بالا به دلیل عدم وجوداحتمال سقوط آسانسور
2-درآسانسورهای هیدرولیک علاوه بر اینکه موتور خانه در بالای چاه قرار نمی گیرد چاه آسانسور نیز میتواند بدون سقف باشد که در طراحی معماری قابل توجه است.
3-آسانسورهای هیدرولیک حدودا 12درصد کمتر از آسانسور های کششی فضا اشغال می‌کنند.
4-در حال حاضر بسیاری از معماران در طراحی ساختمان های کمتر از 5طبقه وبسیار لوکس مانند هتل ها مراکز تجاری ساختمان های مسکونی دوبلکس ،تریبلکس و… از آسانسور های پانوراما (شیشه ای)استفاده مینمایند که انتظار دارند علاوه بر نقش های کاربردی آسانسور در ساختمان، از نظر زیبایی نیز در معماری کلی نقشی ایفا نماید. با توجه به اینکه آسانسور های هیدرولیک فاقد وزنه تعادل میباشند (وزنه تعادل در آسانسور های کششی یک وجه چاه را به خود اختصاص می‌دهد. )علاوه بر در ورودی که میتواندشیشه ای باشد.کابین در سه وجه دیگر نیز قابلیت اجرای شیشه را دارا است.

طولانی ترین مرحله در زمینه نصب آسانسور مرحله راه اندازی می باشد که شامل نصب درب داخل کابین ،نصب تابلو فرمان ،سیم کشی ،نصب شاسی های احضار در طبقات ،نصب شاسی های داخل کابین ودیگر قطعات ریز ودرشت مربوطه است که برای نصب این لوازم نیاز به حوصله، تجربه، سلیقه و علم راه اندازی است تایک نصاب بتواند آسانسور را به بهترین نحو مطابق استاندارد های اداره استاندارد نصب وراه اندازی کند.

نصب و راه اندازی انواع آسانسور

هرکدام از انواع آسانسور ها اعم از کششی، هیدرولیک گیرلس، روملس و… نیازمند روش علمی خاصی است که فقط یک راه انداز مجرب و با تجربه میتواند از عهده هرکدام ازاین مراحل برآید و نصب آسانسور را انجام دهد.
در این مرحله تخصص داشتن کمک میکند آسانسور به گونه ای راه اندازی شود که مسافر در داخل کابین با خیال راحت و آسوده خاطر وبدون احساس کوچکترین ناامنی از آسانسور استفاده کند.

آهن کشی آسانسور 

در مبحث آموزش آسانسور به ارائه اطلاعاتی چند درباره آهن کشی ولزوم آن در نصب آسانسور میپردازیم.
تمامی سازه های آسانسور ومتعلقات آن نیازمند یک سازه فلزی مستحکم و مقاوم است که بار کل آسانسور رادر دو حالت استاتیک (ایستا) وداینامیک (پویا) حفظ نماید. در آموزش نصب آسانسور به این نکته پرداخته میشود که در ساخمانها دو حالت برای تامین سازه فلزی آسانسور وجود دارد :

1-آهن کشی معمولی 2-دیوار برشی وپیچ های رول بلت.

در ایران اکثرا از نوع اول یا آهن کشی معمولی جهت شاسی کششی فلزی آسانسور استفاده میشود.اما در اروپا غالبا ازسیستم رول بلت استفاده میگردد.
حال سوال این است که اگر آهن کشی انتخاب شده باشد چگونه انجام خواهد شد؟ آهن کشی چیست؟
آهن کشی تشکیل شده از چهار ستون و تعدادی کلاف (حلقه)که این چهارستون رادرفواصل مختلف به یکدیگر وصل میکند .معمولا محاسبات فواصل توسط نرم افزار Lift DeDesigner انجام میشود. اما محاسبه نوع آهن آلات مصرفی توسط مهندسین عمران مجرب صورت می پذیرد.
ذکر این نکته ضروری است :عموما برای تعداد توقف پایین از کلیشه ها استفاده میشود در واقع قبلا محاسبات انجام شده و چون اکثر ساختمان ها دارای تعداد توقف پایین هستند از آنان استفاده میشود.
معمولا برای تعداد توقف پایین از زیر پانزده توقف برای ستونها از نبشی استفاده میشود و برای کلاف ها از ناودانی ؛اندازه نبشی به محاسبات وابسته است، چراکه نبشی های در چهار گوشه لیقوان ستون بیشترین فضا را برای سازه آسانسور تامین می‌کند.
بعنوان مثال در یک آسانسور 5توقف 6نفره فواصل کلاف حدودا یک متر ونیم خواهد بود.

ادامه مطالب

آسانسور | آسانسور هیدرولیکی | مکانیک و راه اندازی

آسانسور

آسانسور یکی از ابتدایی ترین ماشین های ساخت دست بشر است که همواره به کمک او آمده است. استفاده از نوع مسافربری و باری به قرون وسطی در استحکامات نظامی بر می گردد.هم زمان با توسعه تمدن و با رشد اقتصادی وتوسعه فنی و علمی کشورها وبا همکاری فنی با یکدیگر؛ دانش فنی سیستم های حمل و نقل عمودی نیز توسعه سریعی یافت .پایه گذار علمی و طراح آسانسور های امروزی ؛دانشمند و ریاضی دان بزرگ جورج اتوود (George Atwood) است ؛ماشین اتوود عبارت است از دو وزنه ای که با یک نخ به یکدیگر مربوط میشوند و روی فلکه ای وزنه ها به بالا و پایین حرکت میکنند.
از بررسی معماری ساختمان ها در گذشته میتوان فهمید که در گذشته توان ساخت ساختمان های بلند وجود داشته است ولی شاید دلیل اینکه چرا این کار چندان رواج نداشته وجود پله های بسیار بوده باشد .این مشکل همچنان پابرجا بود تا اینکه یک مکانیک آمریکایی به نام الیشا اوتیس ایمنی را در بالابر با به کارگیری چرخی ضامن دار که در صورت پاره شدن طناب اندکی پس از سقوط بالابر را متوقف می کرد فراهم کرد.این اختراع که در سال 1854 در نمایشگاهی در نیویورک بهره برداری شد .مقدمه ای برای کاربرد گسترده بالابر بود.
ناصرالدین شاه قاجار در سفر نامه فرنگ خویش در تعریف و توصیف آسانسور میگوید :
رفتیم به مریضخانه سنت توماس ،از مرتبه های زیر اسبابی دارند که ناخوش را روی تخت گذاشته از توی اتاق زیر میکشند به مرتبه بالا میبرند بسیار تماشا داشت که ناخوش حرکت نکند.

آسانسور (به فرانسوی ascenseur )یا بالابر (برای حمل بار)یا آسان بر (برای حمل انسان ) اتاقک متحرکی است که به وسیله آن از طبقه ای به طبقات بالا روند یا از طبقه بالا به پایین فرود آیند.به عبارت دیگر یکی از تجهیزات حمل و نقل عمودی است که جابجایی مردم یا کالا را بین طبقات را تسهیل میبخشد.
آسانسور ها عموما به کمک موتورهای الکتریکی باعث حرکت عمودی کابین میشوند.این موتورها به کمک کابل های کشش وسیستم متقابل وزن؛مانند یک بالابر معمولی کار جابجایی را انجام میدهند. یا با پمپ هیدرولیک میزان مایعات را برای بالا بردن در یک پیستون استوانه‌ای جک مانند تزریق و کنترل میکنند. در دانشنامه بریتانیکا آمده که ویتروس معمار رومی؛26سال قبل از میلاد در نوشته های خود از وسایلی نام برده است که 236 سال قبل از میلاد در جابجایی وسایل در بناها استفاده می شده است وهمین طور تکامل پیدا کرده است تا به امروز که شاهد استفاده آسانسور هستیم.

 

آسانسور

 

آسانسور هیدرولیکی

این نوع آسانسور با نیروی فشار روغن کار میکند و سیستم های هیدرولیک سیستم هایی هستند که در آنها فشار روغن نیروی لازم را فراهم می‌کند.و همچنین سرعت این نوع آسانسور پایین میباشد.

آسانسور هیدرولیکی حدود 60سال پیش در صنعت آسانسور سازی به محبوبیت دست یافت. پیش از شروع قرن 21، با ورود آسانسور های بدون موتور خانه(MRL) آسانسور های هیدرولیکی با رقابت های روز افزونی روبرو شد.
از قرن 19 میلادی نوع کابلی وهیدرولیکی آبی برای جابه جایی عمودی مورد استفاده بود.
در سال 1950 نوع هیدرولیکی روغنی تقریبا همزمان در آلمان و ایالات متحده ی آمریکا به صنعت آسانسور سازی راه پیدا کردند وبلافاصله توانستند به محبوبیت دست یابند اوایل برای باربری بعد برای بردن افراد استفاده شد.

مکانیک و راه اندازی

یکی از مراحل پر خطر و پر ریسک اجرای آسانسور مکانیک آن میباشد که رعایت نکات ایمنی در هنگام نصب از الزامات اجرای این مرحله از نصب است.
اجرای مکانیک آسانسور شامل نصب موتور، بستن یوک کابین ،نصب کادر وزنه، نصب کابین ،بستن سیم بکسل های مربوطه، نصب گاور نر و نصب آخرین درب که معمولا درب همکف است میباشد.
مراحل اجرای مکانیک آسانسور باید با دقت فوق العاده ای انجام شود تا قطعات و لوازم مکانیک کمترین استهلاک را داشته باشد. نصب موتور و تنظیم آن در روی شاسی موتور باید به گونه ای باشد که در هنگام کار آسانسور لرزش نداشته باشد و مهمتر اینکه باید با توجه به رعایت تمام قوانین استاندارهای ملی نصب شود تا کامل ترین عملکرد را در هنگام کار داشته باشد.

سرویس آسانسور

عملیات کلی سرویس آسانسور که باید هر ماه انجام شود:
1-بازدید روغن گیر بکس
2-بازدید روغن موتور
3-بازدید لنت موتور
4-بازدید کنتاکت های سیستم ترمز
5-بازدید کنتاکت گاور نر
6-بازدید سیم بکسل گاور نر
7-بازدید کنتاکت های سیستم بکسل وسیستم آور لد
8-بازدید و کنترل سیستم بکسل ها(نداشتن زدگی ؛روغن مغزی کنفی کشش مناسب باشند.
9-کنترل سفت بودن کلیه بولت ها و پیچ و مهره های اتصالات
10-کنترل تمامی اجزا متحرک در موتور خانه
11-اطمینان از وجود قلاب وپلاک تناژ آن در بالای چاه آسانسور
12-دقت به دمای موتور خانه نسبت به فصل
13- تست فن موتور خانه
14-مناسب بودن روشنایی موتور خانه
15-تمیز کاری قطعاتی که روغنی شده و گرد گیری کلیه تجهیزات
16-نظافت کامل موتور خانه
11-اطمینان از وجود دستور العمل زمان قطع برق دستورات مربوطه به انتقال کابین به نزدیک ترین طبقه در موتور خانه
11-اطمینان از وجود برچسب شماره قطعات اصلی جهت شناسایی
(موتور گیربکس؛ تابلو کنترل؛در موتور خانه های دوبله)
داخل کابین:
1-باز و بسته بودن نرم و روان درب کابین
2- تمیز بودن شیارهای ریل درب کابین
3-توقف هم سطح کابین در تمامی طبقات
4-محکم بودن بست های دستگیره داخل کابین
5-مناسب بودن اتصال آیینه به دیوار کابین (بدون لقی باشد) و اطمینان از الصاق برچسب مخصوص پشت آیینه که در صورت شکستن از پرتاب قطعات خرد آن جلوگیری شود.
6-اتصال کامل شستی داخل کابین در محل مربوطه
7-عملکرد مناسب کلید توقف اضطراری
8-عملکرد مناسب کلید باز نگهداشتن درب کابین
9-عملکرد مناسب کلیدبستن درب کابین
10-عملکردصحیح کلید زنگ اخبار
11-اطمینان از سالم بودن چراغ اضطراری
21-اطمینان از سالم بودن شارژر (باطری)روشنایی اضطراری
13-موجود بودن پلاک ظرفیت مشخصات آب نسوز
13-موجود دستور العمل زمان قطع برق برای مسافرین
15- سالم بودن کفپوش کف کابین
16-نظافت داخل کابین
17- محکم بودن سقف کاذب وبی صدابودن آن
این مراحل باید با دقت و وسواس انجام گیرد و بدست هرکسی سپرده نشود.
بعد بیرون کابین بعد قسمت داخل چاه را سرویس میکنیم.

درب اتوماتیک آسانسور

شرکت های مجتمع سازنده درب های اتوماتیک متنوع میباشند و هرکدام یک کیفیت را ارائه میدهند.
1-درب اتوماتیک حریری :یکی از رایج ترین درب های مورد استفاده در ایران
2- درب اتوماتیک یاران
3- درب اتوماتیک روانکار سماتیک
4-درب اتوماتیک MERl ترک
5-درب اتوماتیک آریان سیستم ویا ASR
6-درب اتوماتیک فرماتور اسپانیا (FERMATOR)
7-درب اتوماتیک سلکوم ایتالیا (SELECOM)

بازسازی آسانسور

از مشکلات اصلی مجموعه های مختلف (تجاری -مسکونی ) فرسودگی واز رده خارج شدن آسانسور هایی که از نظر ترافیک (سرعت وظرفیت)نمیتوانند نیاز های کاربران آن مراکز را پاسخگو باشند.
که در این صورت اقدامات زیر صورت میگیرد:

1. تماس با کارشناسان فنی شرکت معتبر آسانسور
2. اعزام کارشناس به محل پروژه وانجام کارشناسی دقیق فنی
3. ارائه پیشنهاد قیمت دقیق و کار شناسی شده به کار فرما
4. عقد قرارداد بازسازی
5. انجام مرحله به مرحله و دقیق پروژه

 

 

ادامه مطالب

ساده ترین و مهم ترین نکات در نگهداری آسانسور

ساده ترین و مهم ترین نکات در نگهداری آسانسور

نگاه داشتن آسانسور در شرایط عالی برای امنیت کسانی که از آن استفاده می‌کنند حیاتی است. خبر خوب این است که نکاتی مهم در مورد نگهداری از آسانسور وجود دارد که اگر به آن‌ها توجه کنید آسانسور ساختمان شما ناگهان بین طبقات گیر نمی‌کند و متوقف یا خراب نمی‌شود. با نگهداری درست از آسانسور می‌توانید عمر مفید آن را نیز افزایش دهید.

عملکرد آسانسور ساختمان خود را ثبت کنید

شما باید بتوانید از عملکرد آسانسور خود برآوردی داشته باشید. به این شکل می‌توانید میزان استفاده، فواصل احضار شدن تعمیرکار آسانسور و نشانه‌هایی که خبر از مشکلات فنی آسانسور می دهند را ردیابی کنید. باید به صداهای نامعمول آسانسور یا مثلا جیرجیر کردن در آن توجه کنید. به این شکل هنگام تعمیر آسانسور راحت‌تر می‌توانید مشکل آن را تشخیص و به تعمیرکار آسانسور انتقال دهید.

هر روز آسانسور را وارسی کنید

این کار باید همگام با ثبت عملکرد آسانسور انجام شود. هنگام وارسی آسانسور باید حواس‌تان باشد کسی عمدا اشتباهی نکرده باشد و همه چیز خوب کار کند. خراب کاری عمدی یکی از عوامل اصلی است که به خراب شدن آسانسور و نیاز به تعمیر آن منجر می‌شود.

قسمت‌هایی که درست کار نمی‌کنند را تعویض کنید

چراغ‌های داخل کلید‌های آسانسور بالاخره خراب می‌شوند. چراغ‌های داخل کابین آسانسور هم ممکن است بشکنند یا بسوزند. بهتر است مطمئن شوید مشکلات این چنینی هرچه زودتر برطرف می‌شوند تا حادثه‌ای پیش نیاید یا ساکنین ساختمان اعتراضی نکنند.

برای نظافت آسانسور از شوینده‌های صنعتی استفاده نکنید

قطعات اصلی ساز و کار‌های داخلی آسانسور در تماس با مواد نا‌آشنا ممکن است فرسوده شوند. در واقع اصلی‌ترین دلیل مشکلات فنی آسانسور، فرسودگی به خاطر تماس با مواد شوینده‌ای است که نیرو‌های نظافت ساختمان برای انجام امور نظافتی آن‌ها استفاده می‌کنند. اگر شوینده‌ای که مورد تأیید سازنده‌ی آسانسور نباشد در دسترس ندارید بهتر است اصلا از خیر استفاده از مواد شوینده بگذرید. می‌توانید با یک شرکت خدمات امور نظافتی با تجربه تماس گرفته و از آن‌ها در این مورد راهنمایی بگیرید.

بیش از ظرفیت آسانسور از آن استفاده نکنید

نظافتچی‌های ساختمان کسانی هستند که بیشتر از همه با آسانسور وسایل سنگین حمل می‌کنند. استفاده‌ی بیش از ظرفیت آسانسور روی مکانیزم‌هایی که باعث می‌شوند آسانسور درست کار کند فشار می‌آورد و این ممکن است برای کسانی‌که از آسانسور استفاده می‌کنند خطرات جدی ایجاد کند. مهم‌تر از همه این است که وسایلی که بیش از یک چهارم ظرفیت وزنی آسانسور وزن دارند را با آن حمل نکنید. اگر مجبورید هر چیز سنگینی را در ساختمان بالا و پایین کنید بهتر است آسانسوری مخصوص بار برای ساختمان در نظر بگیرید.

هنگام رنگ کردن در آسانسور احتیاط کنید

از آن‌جایی که رنگ چسبنده ممکن است باعث شود ضربه گیرهای پلاستیکی درهای آسانسور شل شوند یا از جا در بیایند، هنگام رنگ زدن درهای آسانسور باید دقت کافی داشته باشید. محض احتیاط می‌توانید یک لایه وازلین روی ضربه گیرهای درها بزنید.

امنیت آسانسور هنگام آتش سوزی را بررسی کنید

امکان فرار اضطراری از  آسانسور هنگام آتش‌سوزی را بررسی کنید. در صورتی‌که از ایمن بودن آسانسور خود برای مواقع اضطراری مطمئن نیستید، از یک شرکت معتبر تعمیر و نگهداری آسانسور مشاوره بگیرید.

دمای اتاق موتور آسانسور

دمای این اتاق باید بین 15 تا 32 درجه‌ی سانتی گراد باشد.

 

منبع : Kencorelevator
ادامه مطالب

نکات حیاتی درباره گیر کردن در آسانسور

نکات حیاتی درباره گیر کردن در آسانسور

گیر کردن در آسانسور موضوعی نا خوشایند است که امروزه گریبان گیر بسیاری از افراد میشود و شاید خود ما هم روزی آن را تجربه کنیم ولی بهتر است قبل از رویارویی با این مشکل نکاتی را در این باره بدانیم.
آرامش خود را حفظ کنید. همین که متوجه شدید آسانسور گیر کرده است، احتمالا وحشت می کنید اما باید آرامش خود را حفظ کنید تا بتوانید درست فکر کنید. نفس عمیق بکشید و بدن خود را شل کنید. اگر در آسانسور تنها نیستید، وحشت شما دیگران را نیز به وحشت می اندازد و هنگامی که چند فرد وحشت زده در شرایط بدی قرار می گیرند، ممکن است کارهای اشتباه و گاهی خطرناکی انجام دهند.
در صورتی که برق آسانسور خاموش شده و فضای داخل کابین تاریک است، سعی کنید منبع نوری پیدا کنید. مثلا می توانید از نور گوشی همراه خود استفاده کنید. مدت طولانی گوشی خود را روشن نگه ندارید چون باطری آن تمام می شود، در حالی که شاید به آن نیاز داشته باشید.
دکمه تلفن یا زنگ را فشار دهید. در صورتی که تاریک است از منبع نور موقتی مانند گوشی برای پیدا کردن دکمه مورد نظر استفاده کنید. دکمه زنگ یا آلارم در ساختمان زنگ می زند تا دیگران متوجه شوند کسی در آسانسور گیر کرده است.گير كردن در آسانسور

اگر پاسخی نگرفتید، با گوشی خود تلفن کنید. اگر آنتن دارید به آتش نشانی اطلاع بدهید. باز هم چندین مرتبه دکمه زنگ را فشار دهید.
دکمه باز شدن در را بفشارید. گاه با فشار دادن مجدد دکمه باز شدن در، در آسانسور باز می شود. ممکن است به نظرتان خنده دار بیاید؛ اما بسیاری از افرادی که فکر می کنند در آسانسور گیر کرده اند و کمک میخواهند، هنگامی که دوباره دکمه باز شدن در را فشار می دهند در باز می شود. می توانید دکمه بسته شدن در را نیز فشار دهید. همچنین می توانید دکمه یک طبقه پایین تر از جایی که هستید را فشار بدهید.
اگر نمی توانید به هیچ یک از روش های گفته شده کمک بگیرید، سعی کنید توجه دیگران را جلب کنید. مثلا با کفش خود یا اشیای دیگر به در آسانسور بزنید تا صدا ایجاد شود. فریاد نیز ممکن است توجه دیگران را جلب کند اما باید بدانید فریاد زیادی باعث وحشت بیشتر شما و اطرافیانتان می شود بنابراین احتمالا بهتر است به جای فریاد زدن، منتظر بمانید.
توجه داشته باشید وضعیت شما خطرناک نیست؛ بنابراین منتظر بمانید. اگر در آسانسور تنها باشید منتظر ماندن کمی سخت تر است؛ بنابراین باید خودتان را مشغول کنید. فقط تأکید میکنیم با گوشی همراه خود کار غیر ضروری انجام ندهید.

هشدارها

ماندن در کابین آسانسور ایمن تر است. ممکن است هنگامی که در چاله آسانسور می خواهید خود را بالا بکشید دچار برق گرفتگی به واسطه سیم های برق روی دیوارها شوید. تنها در صورتی که شرایط بحرانی است و در خطر فوری قرار دارید، چنین ریسکی را می توانید انجام دهید.
سیگار نکشید و از کبریت استفاده نکنید چون ممکن است باعث روشن شدن هشدار آتش سوزی و متوقف شدن آسانسور شوید.

توصیه ها 

در صورتی که می دانید در جایی هستید که احتمال دارد بخواهید از آسانسور استفاده کنید، حتما گوشی همراه خود را ببرید.
همیشه باید در جیب خود خوراکی کوچکی داشته باشید تا در شرایط خاص آن را مصرف کنید.
تعمیرکاران آسانسور می گویند در صورتی که در تراز با سطح طبقه قرار داشته باشید، به هیچ وجه نمی توانید در را با اهرم کردن چیزی، باز کنید چون مکانیسم قفل شدن آن به شیوه ای است که این کار غیر ممکن است و در صورتی که بین طبقات قرار دارید، رسیدن به سطح طبقه خیلی دشوار است. همچنین نمی توانید از دریچه داخل آسانسور فرار کنید. به جای انجام این کارهای خطرناک، منتظر رسیدن تعمیرکار آسانسور بمانید.

منبع: namnak.com

ادامه مطالب