برخی از اختراعات همچون آسانسور , سبک زندگی افراد را تغییر داده اند . توانایی حرکت سریع جمعی از مردم در صدها متر بالاتر از سطح زمین باعث تغییر زندگی , کار و … شده است . ما بدون آسانسورها قادر نخواهیم بود در آسمان خراشها کار و یا زندگی کنیم .زندگی امروزه همه ما وابسته به این وسیله است و این حقیقت انکار ناپذیر است .
با این حال , اخیرا دانیل لوینسون ویلک , به عنوان مورخ آسانسور , بیان کرده است : ” فقدان دانشمندان علاقه مند به فرهنگ آسانسور واقعیت جالبی نیست .”اولین آسانسور مسافربرچند مورد جالب در مورد آسانسور :
1. اولین آسانسورهای مدرن در لابی هتل لوکساری بود . جمله ی ” اولین آسانسور مسافربر ” در هتلی به نام نیویورک سیتی در سال 1857 نصب شد . در آخر در دهه 1870 تکنولوژی به ساختمان های اداری و مسکونی راه یافت که باعث رشد و پیشرفت تجارت شد.
2. در حال حاضر 900.000 آسانسور در آمریکا نصب شده است , تقریبا همین تعداد آسانسور جدید – 914,000 – در سال 2012 در کل دنیا به فروش رسید . (لازم به ذکر است % 58 درصد از این آسانسورهای جدید برای چین بود . )
3. آسانسورهای اخیر شامل ” اتاق های متحرک ” هستند . از ویژگی های آنها , لوسترها و مبلمان لوکس و کف فرش شده است .
مسافران در آرامش مینشینند تا به طبقات دیگر برسند .

4.بدون آسانسورها , دیگر پنت هاوسی وجود نخواهد داشت . قبل ازوجود آسانسورها , طبقه های بالای ساختمان ها معمولا به خدمه یا مستاجرانی که توانایی پرداخت اجاره های بالا را نداشتند تخصیص پیدا میکرد , کسانی که سختی استفاده از پلکان طبقات را پذیرفته بودند , در حالی که مردمی با توانایی مالی بالاتر در طبقات پایینتر به راحتی زندگی می کردند. با آمدن آسانسور مردم به طبقات بالاتر رو آوردند و توجه ثروتمندان به چشم انداز طبقات بالاتر جلب شد که باعث انتخاب پنت هاوس ها شد .
5.آسانسورهای جدیدی دارای سیستم های نمایشگر مقصد می باشند که به مردم , زمان ورود به طبقه مورد نظرشان را نشان میدهد .